Sun. Jun 26th, 2022
Uber Türkiye- 2021 Yılına Genel Bakış

Uber Türkiye- 2021 Yılına Genel Bakış

2021 yılı Türkiye’de Uber için bir geri dönüş yılıydı. Erişim engelinin kalkmasıyla beraber Uber Taksi’de kullanıcı ve yolculuk sayıları yıl boyunca hızlı bir artış kaydetti.

 

Tek bir tuşa basarak kullananların istedikleri yere emin ve rahat bir şekilde gitmesini elde eden global teknoloji platformu Uber, mükemmel bir 2021 yılını geride bıraktı. Uber’e Türkiye’de getirilen erişim engeli Ocak 2021’de, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararıyla kalkmıştı. Uber’in Türkiye’de faaliyetlerine ticari taksiler ile devam etmesine yasal bir engel olmadığı da üst mahkeme tarafından teyit edilmişti. Uber’in yasal statüsünü netleştirmesi ve Uber Taksi’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmete girmesiyle beraber, tatbik hem yerli bununla beraber yabancı kullanıcılar tarafından artan bir ilgi ve kullanım ile karşılandı. 2021 yılı süresince Türkiye’deki kullanıcılar uygulamayı 9,2 milyon defa vasıta çağırmak için açtılar. Uygulama indirmeye nazaran ise Uber’in Türkiye’de toplam indirilme sayısı 5,2 milyona ulaştı.

Yolculuklar tarafında da büyük bir artış kaydedildi. 2021 yılında kullananların Uber Taksi ile en fazla yolculuk bitirdikleri gün ise 18 Aralık 2021 Pazar günü olarak kayıtlara geçti.

Uber Türkiye- 2021

Uber’in açıklamış olduğu yolculuk verilerine göre uygulama üstünden taksi yolculuğu meydana getiren yerli ve yabancı kullananların arasında iyi bir denge görülmekte. Yabancı kullananların içinde ABD’den gelen kullanıcılar ilk sırayı alırken onları Katar, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen kullanıcılar takip ediyor. Beşinci sırada ise Ukraynalı kullanıcılar yer ediniyor.

 

Yerli kullanıcılar içinde Uber uygulamasına yönelik artan alaka, 2021 yılının Aralık ayında halk oylarıyla verilen Boğaziçi Teknoloji Ödülleri’nde, Uber’in yılın en iyi ulaşım uygulaması seçilmesiyle taçlandırıldı.

 

Uber’in verilerine göre İstanbullular Uber Taksi ile en oldukca İstanbul Havalimanı, Taksim, Mall of İstanbul, Sabiha Gökçen Havalimanı, İstinye Park, Cevahir AVM, Nişantaşı, Hilton Bomonti, Vadistanbul AVM’ye ulaşım sağlamış oldu. Havayolu taşımacılığı ve internasyonal yolculuklar hemen hemen pandemi öncesi seviyesine dönmüş olmasa bile Uber Taksi ile havaalanı yolculuklarında iyileşme dikkat çekiyor.

Taksi kullanıcılarının en sık başına gelen sorunlardan biri de araçta unutulan eşyaların kaybolması. Böyle durumlar için Uber Taksi’nin en önemli özelliklerinden biri 7/24 çalışan destek ekibine uygulama üzerinden kolayca ulaşılabiliyor olması. Bu sene bir Uber Taksi kullanıcısı kedisini araçta unuttu ve derhal Uber’e bildirdi. Uber destek kadrosu, kedinin sahibine kavuşması için süratle sürücüyle iletişime geçti. Sürücü kediyi taksi durağına götürüp, sahibi gelene kadar kedi ile beraber bekledi. Bu hikaye, Uber Taksi için yılın en iyi ve eğlenceli hatıralarından biri olarak kayıtlara geçti.

 

Uber’in verilerinde birtakım entresan rakamlar da dikkat çekiyor. 2021 senesinde Uber Taksi uygulamasıyla meydana getirilen en uzun taksi seyahati ortalama 530 kilometre sürdü. Bir kullanıcının sene boyunca uygulamayı en yüksek kullanım sayısı 500 yolculuktan fazla oldu. Ayrıca bir taksi şoförü 2021 yılı boyunca uygulama üzerinden 3 binden fazla yolculuk yaparak bu alanda en yüksek rakama ulaştı. Bir taksi şoförüne tatbik üzerinden verilen en yüksek bahşiş ise 100 TL olarak kayıtlara geçti.

 

Uber tarafınca açıklanan bu kullanım sayılarındaki artış, uygulamanın sunduğu refah ve emniyet unsurlarının kullanıcılar tarafınca mühim bir tercih sebebi olduğunu gösteriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kooperatifler İstihdam Sorununu Çözebilir 24 Ocak 2022

 

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *