Tue. Jun 28th, 2022
Kooperatifler İstihdam Sorununu Çözebilir 24 Ocak 2022

Kooperatifler İstihdam Sorununu Çözebilir

Yaptığı müspet işler, girişimcilik eğitimleri ve dezavantajlı kesimleri toplumac kazandırma programları ile sivil camia kuruluşları arasında öne çıkan İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD) Başkanı Feyyaz Sungur, kooperatiflerin istihdama çözüm olabileceği mevzusunda açıklamalarda bulunmuş oldu.

 

Yaptığı olumlu işler, girişimcilik eğitimleri ve dezavantajlı kesimleri toplumac kazandırma programları ile sivil toplum kuruluşları içinde öne çıkan İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD) Başkanı Feyyaz Sungur, kooperatiflerin istihdama çözüm olabileceği mevzusunda açıklamalarda bulunmuş oldu.

 

İZİD Başkanı Feyyaz Sungur, istihdamın sağlanmasında kooperatiflerin büyük rol oynayabileceğini savundu. Bütün ülkeyi kaplayacak tesisler, fabrikalar, emtia depoları, satış mağazaları ve eğitim kurumları ile kooperatiflerin işsizliğe karşı düşünülecek çarelerden birisi bir ihtimal de en etkilisi olduğunu söylemiş oldu. Kooperatiflerin pazarda fiyatların aşırı derecede yükselmesine kooperatiflerin engel olacağını belirten Sungur, “Bu suretle tüketicinin korunmasına hizmet edilmiş olur. Tüketici emin, kontrolden geçmiş gıda maddelerine kavuşmuş olur” dedi. Kooperatifleşmenin faydalarını maddeler halinde sıralayan Sungur, “Kooperatifçilik ‘Birlikten qüç kaynaklanır. Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ atasözümüz de belirtildiği şeklinde bir güç odağı ve tutumsal faaliyetler için bir baskı aracıdır” diyerek şunları söyledi;

– Kooperatif, fertlerin tek tek altından kalkamayacakları işleri meydana getiren harika bir dayanışma kuruluşudur.

– Kooperatifçilik gelir dağılımından zarar görenlerin, bu zararlarını etkisiz hale getirmede (dağıtımda) denge meydana getiren bir teşekküldür.

– Kooperatifçilikle, maddi ve tinsel ihtiyaçların minimum gider ve maliyetle ortakların ayağında giderilmesi olası olabilmektedir. Diğer bir ifadeyle müstahsil ile tüketici arasındaki kademeler kooperatifler vasıtasıyla ya tamamen kalkmakta yada en aza inmektedir.

– Kooperatifçilikle, emek ve ürünün gerçek değerini bulması sağlanabilir. Diğer bir ifadeyle kooperatifler fiyatın oluşmasında üreticinin zararlarının bertaraf edilmesinde bir sigorta görevi ifa eder.

– Kooperatifler bencilliği (egoizm) önler. Kendi çıkarlarını hesaba katmadan başkaları lehine karşılıklı olarak çaba harcanmasına hizmet eder. Bu fonksiyonlarıyla kooperatifler insani ve ahlaki kuruluşlardır.

– Kooperatifleşmeyle israf önlenir. Maliyet düşer, üretim artar ve bereketlilik yükselir.

– Kooperatifler birer demokrasi okuludur. Seçimle göreve gelip, seçimle görevden ayrılma yardımıyla topluluk ihtiyaçlarına daha kısa müddette cevap verme, insana hizmet konusunda en güzel fırsatları veren kurumlardır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *